A pilates egy összetett módszer, számos pozitív hatással bír a testre és az elmére. Azt tudtad, hogy a pilates eredete egészen a múlt századba nyúlik vissza? Ha többet szeretnél megtudni róla, olvasd el ezt a cikkünket!
A pilates eredete – Hogyan született meg ez a különleges mozgásforma?
A pilates eredete a német Joseph Pilates nevéhez fűződik, aki az 1900-as évek elején alkotta meg ezt az egyedülálló módszert. Pilates gyermekként sok egészségügyi problémával küzdött, ami arra késztette, hogy különféle mozgásformákat dolgozzon ki saját állapota javítására – ezek lettek később a pilates alapjai.
Joseph az első világháború alatt kezdett el dolgozni a módszerén egy internálótáborban, amit „Contrology”-nak nevezett el. Célja az volt, hogy a test és az elme tökéletes harmóniában működjön együtt.
Pilates korai sikerei és a módszer elterjedése
Pilates technikája hamar ismertté vált, hiszen a háborús sérültek rehabilitációjában rendkívül hatékonynak bizonyult. Rugós ágyakat kezdett el alkalmazni, hogy segítse a betegek mozgását, és ezzel a rehabilitáció gyorsabbá és eredményesebbé vált. Ezek az ágyak lettek az inspirációi a mai Pilates gépekhez, amelyeket világszerte használnak!
Az 1920-as években Joseph Pilates feleségével együtt New Yorkba költözött, ahol megnyitották az első pilates stúdiót. A módszer gyorsan népszerű lett a helyi táncosok és sportolók körében, akik a pilates segítségével sérülésmentesebben és jobb kondícióban végezhették tevékenységüket.
A pilates módszer egyre szélesebb körben terjedt, és a hétköznapi emberek, valamint a rehabilitációt igénylők is előszeretettel alkalmazták, hiszen nemcsak a testi erőt és rugalmasságot fokozta, hanem a testtartás, a hajlékonyság és a mentális összpontosítás fejlesztésére is kiváló.
Pilates tanítványai, köztük táncosok és fitnesz szakemberek, tovább vitték ezt az örökséget, így a módszer ma már a világ minden táján elérhető. Bár Pilates 1967-ben elhunyt, munkája tovább élt, és az 1980-as évektől újabb és újabb stúdiók nyíltak világszerte.
Az évek során számos új változata jelent meg a módszernek, például a reformer pilates vagy a talajon végzett pilates gyakorlatok. A pilates alapelvei azonban változatlanok maradtak: a test középpontjának erősítése, a kontrollált légzés, valamint a precíz mozgás minden pilates gyakorlat alappillére.
Napjainkra a pilates világszerte emberek millióinak nyújt lehetőséget arra, hogy testüket és elméjüket összhangba hozva fejlesszék magukat. Ha szeretnéd Te is kipróbálni, várunk szeretettel mozgásstúdiónkban! 🙂